wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Baza wiedzy » Monitoring IP (Nowa Generacja)
Kategorie
Kontakt

Monitoring IP (Nowa Generacja)

Data dodania: 09-03-2013 Wyświetleń: 703
Od kilku lat stało się faktem, że analogowe systemy monitoringu stopniowo są wypierane przez  systemy monitoringu  IP. Koszty urządzeń do monitoringu wizyjnego systematycznie się zmniejszają, a i sam system jest coraz pewniejszy, a świadectwem tego jest wzrost liczby kamer instalowanych w systemie monitoringu sieciowego, oraz poprawa jakości trajnsmitowanych obrazów.

Normal 0 21 false false false MicrosoftInternetExplorer4

Monitoring IP (Nowa Generacja)


monitoring IP nowej generacji

Od kilku lat stało się faktem, że analogowe systemy monitoringu stopniowo są wypierane przez  systemy monitoringu  IP. Koszty urządzeń do monitoringu wizyjnego systematycznie się zmniejszają, a i sam system jest coraz pewniejszy, a świadectwem tego jest wzrost liczby kamer instalowanych w systemie monitoringu sieciowego, oraz poprawa jakości trajnsmitowanych obrazów. Cechy takie jak: jakość, ompresja, czy sam sposób zastosowanego kodowania przekazywanych obrazów to są najważniejsze parametry w monitoringu IP, ponieważ od nich w największym stopniu zależy przepusstowość kanałów dla komkretnej kamery oraz ilość GB potrzebna  dla urządzeń NVR do archiwizacji wygenerowanych obrazów. Instalowane ostatnio kamery IP dają mozliwość wyboru rodzaju kodowania (przewaznie MJPEG, MPEG4 czy H.264), jakości obrazu, stopnia kompresji czy maximum pasma, któergo kamera nie powinna przekroczyć. Te techniki prowadzą niestetyk do pogorszenia jakości transmitowanych przez kamerę obrazów. A jaka sytuacja jest w przypadku, gdy nasz system monitoringu wymusza przesyłania obrazów jak bardzo dobrej jakości i maksymalnej rozdzielczości (np. kamery megapiksselowe). Wówczas powstają  problemy dotyczące głównie potrebnej przepustowości. Dla zwykłej instalacji składającej się z sześciu kamer megapikselowych oraz obrotowych PTZ wymagania co do przepustowości zawierają się w granicach 60mB/sekPrzykładem może być instalacja składająca się ze 100 kamer i dwóch centra monitoringu znajdujących się w deużej odległości od siebie a wtedy zapotrzebowanie na przepustowość łączy będzie o wiele większa. W tej sytuacji najlepszym urządzeniem transmisyjnym, które może przenieść setki megabitów ruchu na wielkie odległości, będzie światłowód jednomodowy

Sposoby działania

Technika IP monitoringu CCTV umożliwia zdalne wykonanie takich rozwiązań, jak: podgląd z kamer, sterrowanie, rejestracja oraz oglądanie nagranych obreazów za pomocą sieci lokalnej  lub Internetu.    W tym systemie wykorzystuje się kamery IP, kamery anallogowe w połączeniu z wideoserwerami, urządzenia sieciowe, jak routery i switche (czyli przelłączniki), rejestrratory sieciowe (NVR) oraz inne urządzenia stosowane w centrach monitoringu (komputery, monitory, dekodery, specjali oprogramowanie). Kamera tworzy obraz za pomocą obiektywu, przetwornika CCD lub CMOS oraz innych działań związanych z przetwarzaniem sygnałów i kompresją. Sygnał  zostaje skompresowany i następnie transmitowany poprzez port internetowy (głównie za pomocą skrętki) do najbliższego położonego przełącznika i dalej przez sieć światłowodową do bazy monitoringu lub danych odbiorców sygnału. Tam w tych miejscach znajdują się wideoserwery z pofłączonym oprogramowaniem wyspecjalizowanym do zarządzania kamerami i transmitowanymii przez nie obrazami. Odpowiednie opragrammowanie najcześciej dostarczane zostaje przez firme produkującą kamery, jednak wówczas na ogół obsługuje ono jedno urządzenia konkretnego producenta. Występują  także metody oprogramowania kompatybilne z większością kamer różnych firm.  

Zastosowanie światłowodów

Podstawowym argumentem przemawiającym za stosowaniem światłowodów jest fakt, że gwarantują  one najlepszą jakość transsmisji wraz z jej dużym zabezpieczeniem. Także za pomocą światłowodów osiagamy olbrzymie przepływości przy niewielkim tłumieniu, które wynosi 0.2 do 0.35 dB/km. Istotna  jest również duża odporność światlłowodów na zaburzenia i mała wrażliwość na otoczenie.
Przedstawiona tu technika monitoringu wizyjnego ologii IP,  jest ciekawym rozwiązaniem dla wielu firm odpowiedzialnych za bezpieczeństwo i czystość oraz porządek w mieście. Usługa ta jest dostępna na terytorium całej aglomeracji Polski.

Opis usługi monitoringu

Korzystający z usługi monitoringu wizyjnego, nie muszą od razu wydawa ogromnych sum na stworzenie infrastruktury, nabycia sprzętu oraz uruchomienie systemu. To jest zadanie usługodawcy  od budowy infrastruktury światłowodowej,  zakup wymaganych urządzeń, do opieki nad bezawaryjnym działaniem systemu


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Baza wiedzy
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu
Pobieranie danych...